Томашпільська громада
Томашпільський район, Вінницька область

.

ПАТРІОТИЧНЕ ВИХОВАННЯ

Українець – звучить гордо

У дошкільному віці моральні якості: як-от, патріотизм, гуманізм, честь, справедливість – перебувають на стадії початкового становлення. Але саме в дошкільному віці вони беруть свій початок.

Пріоритетним завданням, над яким працюють вихователі нашого ДНЗ «Сонечко», є виховання людини нового типу, яка потрібна Україні ІІІ тисячоліття, - гідного громадянина, патріота, захисника інтересів свого народу, своєї Батьківщини. З цією метою педагоги проводять з дітьми заняття, різні ігри, свята, розваги відповідного спрямування. В групових кімнатах обладнано куточки українознавства, в холі – куточок бойової слави воїнів АТО.

Нещодавно в День Соборності України дошкільнята знайомилися із значенням слова «соборність» та здійснили невеличкий екскурс у минуле, пов’язане з подіями, що передували поділу України на УНР та ЗУНР. В доступній для дітей формі обговорили важливість соборності та незалежності для країни та її громадян. Було використано вірші «Україні», «У рідному краї» М. Бакая, «Любіть Україну» В.Сосюри. Діти малювали малюнки про країну, в якій вони живуть і хочуть жити. Вихованці середньої групи №2 (вих.. Черих Н.А.), взявшись за ручки, утворили ланцюг єдності. До них приєдналися малята з інших груп.

Дуже важливо підвести дітей до висновку, що коли ми всі разом, тоді почуваємося впевненішими і захищенішими. Так і наша соборна країна процвітатиме лише за умови єднання не лише її земель, а й нас, українців.

НАРОДОЗНАВСТВО

                    Християнські чесноти виховуємо з дитинства

Народні традиції християнського виховання в нашій країні сягають своїм корінням у сиву давнину. Українська родина споконвіку виховувала в дитини прагнення до добра, милосердя, любові. Тож не дивно, що вихованню християнських чеснот: прагнення до правди, добра, краси, милосердя і доброчинства, справедливості й ненасилля у маленьких громадян нашого селища  - педагоги ДНЗ « Сонечко» надають особливої  уваги.

Така робота проводиться в дитячому садочку постійно. Великодні свята і розваги, різдвяні зустрічі з колядками, щедрівками, свято Стрітення, купальські дійства  - все це основа  в справі духовного виховання підростаючого покоління.

Нещодавно, у водохрещенські дні, малята мали змогу поспілкуватися з настоятелем Свято- Успенського храму Томашполя о. Михаїлом , відчути чудотворну дію свячено води.

Ми маємо виховати дітей, які згідно з Конституцією України, повинні усвідомлювати «…відповідальність перед Богом, власною совістю, попередніми, нинішніми та наступними поколіннями».

 

Дивовижний світ казки

Одним з найулюбленіших різновидів ігрової діяльності в нашому ДНЗ №1 є зустріч з казкою. Кожен другий четвер місяця діти зустрічаються з казковими героями, які навчають їх життєвої мудрості, доброти, людяності, подільчивості. Найбільш до вподоби малятам театралізовані ігри-драматизації.  В них ролі виконують самі діти.

Нещодавно казка «Ріпка» завітала до вихованців середньої групи №2 «Веселі бджілки». Ведуча казки вихователь Н.А.Черих заохочувала малих «акторів» до спільних таночків, співу, чіткого декламування. «Ріпка» - її роль майстерно виконала Н. Цапушея – виростала завдяки теплу «Сонячних промінчиків» (композицію виконали всі дівчатка групи) та піклуванню «Дідуся» (А. Ковальчук), «Бабусі» (В.Николайчук), яким допомагали «песик Жучка» (М, Січкар), «киця Варварка» (В.Кошловська), «мишка Сіроманка» (С. Клімочко). Всі діти гарно перевтілювалися в своїх героїв, імітували їхні дії, поведінку, вчинки. Допомагали кращому сприйняттю й яскраві атрибути, костюми персонажів, які допомогли виготовити батьки.

Дійсно, у своїх іграх малята творчо, на власний розсуд показують знання і моральні уявлення, набуті з допомогою педагога, особистим досвідом. Тому навколо провідного змісту, який забезпечує вихователь відповідно до програми, ґрунтуються і розвиваються безліч різноманітних фрагментів. Все це виникає саме завдяки дитячій фантазії. Її розвитку сприяє змістовність життя дітей і навчально-виховної роботи ДНЗ.

Різдвяні зустрічі в ДНЗ «Сонечко»

  Започаткувавши кілька років тому свято «Різдвяні зустрічі», педагоги дитячого садочка й не сподівалися, що воно так полюбиться і малятам, і дорослим, зачарує своєю магією різдвяного дива, подихом старовини, дасть можливість доторкнутися до багатющих джерел народного мистецтва. От і цього року Різдвяна зустріч долучила дітей до традицій нашого народу, пов’язаних із святкуванням старого Нового року, свят Василя і Маланки, ознайомила з народним звичаєм «Водіння Кози».

  Діти  - а це були вихованці середньої групи №2 ( вихователь Н.А.Черих) -заздалегідь вивчали колядки, щедрівки, вчилися грати їх на музичних інструментах, готували різні веселі ігри – забави. А вже в день «Різдвяних зустрічей» їх вітали в імпровізованій оселі Господар (вихователь ст. гр. №2 О.В.Герасимюк), Господиня (вихователь ст.. гр.. №1 Н.В.Сивулько). Малята з величезним захопленням брали участь у різних конкурсах, розвагах. Та найбільше враження на них справили герої народної вистави – Василь (вихователь ІІ молодшої групи №1 Л.Г.Немировська),  Коза (пом. вихователя В.А. Вільганюк), Маланка (пом. вихователя В.О.Осипенко), Лікар (вихователь  ІІ молодшої гр.. №2 З.І.Слободянюк). Допомагала організувати та провести свято музичний керівник Н.І.Скаженюк.    

 

Правове виховання

                            Формуємо правову культуру з дитинства

Проблеми формування правової культури дошкільнят є предметом пильної уваги педагогів ДНЗ «Сонечко». Згідно з річним планом роботи кожен третій вівторок місяця в дитячому садочку проходить як день правового виховання. Під час занять-бесід з використанням казок діти ознайомлюються зі своїми правами, засадами Конвенції про права дитини, дітям зачитуються твори про Україну, розучуються пісні, вірші, композиції про правила поведінки, права й обов’язки. Розваги, які проводяться в цей день, теж присвячені правовому вихованню.

    Надзвичайно є цінним те, що цю роботу охоче підтримують і батьки. З ними теж проводяться бесіди, консультації, анкетування, дискусії, до їхніх послуг різноманітні інформаційні матеріали папок-пересувок. У планах – проведення диспуту «Соціальний захист: міф чи реальність?», нетрадиційні батьківські збори з елементами практикуму «Про здоров’я всерйоз», «Гра з дитиною в житті вашої родини».

  З педагогами ДНЗ проведено пробний семінар з елементами методичного тренінгу «Роль  педколективу у захисті прав та гідності дітей», розроблено перспективне планування роботи з правового виховання дітей, починаючи з середньої групи, перспективний план роботи з педагогами ДНЗ протягом навчального року.

  Успішному засвоєнню знань із захисту прав дитини сприяє застосування новітніх технологій, нестандартних форм і методів роботи. Саме сформованість у дітей правової культури є регулятором їх поведінки у повсякденному житті. 

 

Гарно рік Новий зустріли

Новий рік, безперечно, - одне з найулюбленіших, найяскравіших, найзагадковіших свят. Особливо  чекає його приходу малеча, адже саме вона щиро вірить у казку, де дійові особи Дід Мороз, Снігурка, Новий Рік.

  Атмосфера Новоріччям майже два тижні панувала в Томашпільському ДНЗ «Сонечко».  Напередодні 2016 Нового року  дитячі ранки збирали у  чудово прикрашеній актовій залі дитсадочка татусів і матусь, бабусь і дідусів, які приходили сюди до своїх дітей, онуків на святкування Нового року. Це для них – найрідніших, найдорожчих – розучувала малеча вірші і таночки, аби порадувати їх своїми успіхами. А дорослі, теж як діти, раділи можливості поринути у спогади, долучитися до творення казки. Не перестаєш дивуватися їх умінню фантазувати, яке вони продемонстрували, готуючи для своїх діток карнавальні костюми. Тут і казкові герої: Червона Шапочка, Вовк, Ведмідь, Заєць, Снігурка, Попелюшка, Маленький Принц, і мультиплікаційні:  Сніжинки, Тигр, Сніговичок  і багато інших. А вітав діток зі святом справжнісінький Дід Мороз, роль якого виконував методист районного БК Олександр Васильківський.

  Для того, щоб новорічні ранки пройшли цікаво й весело, доклали багато старань усі вихователі ДНЗ, музичні керівники, а завідувач О.І.Годна побувала на всіх цих заходах та спілкувалася з батьками. В подарунок за старання кожна дитина отримала солодощі від спонсорів – і місцевих підприємців, і просто небайдужих людей, які хотіли подарувати дітям свято.

 

У садочку "Сонечко"  тепло і затишно.

Те, що зима приходить  несподівано, знаємо давно, та не завжди буваємо готовими зустріти її своєчасно. Але цього не скажеш про керівників Томашпільського ДНЗ «Сонечко». Бо про те, аби взимку в дитячому садочку було тепло і затишно, подбали заздалегідь. Комплекс робіт з енергозбереження (утеплення даху, заміна опалювальної системи, встановлення сонячних модулів), який проведений тут, дав змогу тільки в 2014 році зекономити 11 тис. м 3 газу, а до цьогорічного опалювального сезону вдалося замінити й старий газовий котел. Новий котел «Grizzli» придбано за кошти Томашпільської селищної ради, а його вартість разом з монтажем становить майже 63 тис. грн..

  • Працювати з такою технікою – одне задоволення, - каже про котел оператор Петро Савенко. – По-перше, зручний в обслуговуванні, а по- друге, спроектований на роботу в двох режимах (знижена потужність і повна), він дає змогу регулювати споживання газу в залежності від температури зовнішнього повітря. Нині, наприклад, майже 30 м3 газу економимо щодня в порівнянні з тим, скільки спалювали на старому котлі. При цьому температура в приміщенні садочка, а це майже 900 м,  в межах норми – 22* С.
  •