A A A K K K
для людей із порушенням зору
Томашпільська селищна територіальна громада
Вінницька область

ПРОФІЛАКТИКА РАКУ МОЛОЧНОЇ ЗАЛОЗИ АБО ПОПЕРЕДЬ, ЩОБ ЖИТИ

Дата: 19.10.2017 14:33
Кількість переглядів: 2699

Жіночі груди – найпривабливіша частина жіночого тіла, але це дуже ніжний орган. Він вимагає особливої уваги і, при необхідності, лікування, тому що може бути легко пошкоджений. Найнебезпечніше захворювання, яке загрожує жіночим грудям – рак молочної залози.

Захворюваність на рак молочної залози постійно зростає. Сьогодні – це найчастіша форма злоякісних пухлин у жінок, виходить на перше місце в структурі онкопатології жінок вже після 30 років, а після 40 років – вона є лідером серед онкологічних захворювань у представниць прекрасної статі. Захворіти на рак молочної залози може будь-яка жінка, не позбавлені цього ризику і чоловіки, і все ж таки 99% усіх пацієнтів з раком молочної залози – жінки.

Щороку на рак грудей хворіє понад 16 тисяч українок. Кожні 30 хвилин лікарі виявляють новий випадок, кожну годину від нього помирає одна жінка. Щорічно ця онкологічна патологія забирає життя майже 7,5 тисяч українок.

Здоров’я жінки багато в чому залежить від її способу життя та поведінки. Саме профілактика та рання діагностика дозволяє максимально ефективно провести лікування та уникнути інвалідизації.

Які ж фактори ризику впливають на розвиток раку молочної залози?

1. Стать. Просто бути жінкою означає наявність головного чинника ризику раку молочної залози. У зв'язку з тим, що у жінок є значно більше клітин молочної залози в порівнянні з чоловіками і, можливо, через те, що на їх клітини впливають жіночі гормони росту, рак молочної залози зустрічається значно частіше серед жінок. У чоловіків також можливе виникнення раку молочної залози, але це захворювання спостерігається у 100 разів рідше.

2. Вік. Ризик раку молочної залози підвищується з віком. Це захворювання зустрічається у кожної 8-ої жінки старше 45 років і у 2 з 3 жінок від 55 років і старше.

3. Генетика. Від 5 до 10 % випадків раку молочної залози – прямий наслідок генетичних дефектів, успадкованих від батьків. Найбільш часто відбуваються зміни в генах BRCA1 і BRCA2.

4. Випадки раку грудей в сім'ї. Ризик раку молочної залози вище серед жінок, чиї близькі (кровні) родичі страждали таким захворюванням. Постійний контроль стану молочних залоз дозволяє вчасно помітити початок утворення пухлини і видалити її.

5. Особиста історія раку молочної залози. Якщо пухлина була виявлена в одній із молочних залоз , то ризик її появи в другій підвищується в 3-4 рази.

6. Вживання алкоголю серйозно збільшує ризик раку грудей. Причому цей ризик зростає з кількістю випитого спиртного. У тих, хто випиває від двох до п'яти стандартних доз алкоголю (1 стнадартна доза дорівнює 25 мг горілки; 60 мл десертного вина; 100 мл сухого вина; 300 мл пива) ризик появи злоякісної пухлини молочної залози зростає в півтора рази.

7. Надмірна вага. Жіночий статевий гормон естроген виробляють не тільки яєчники. Він присутній і в жировій тканині. Тому великі дози естрогену і його триваліший вплив на тканини залоз у повних жінок підвищує ризик появи ракової пухлини.

8. Малорухомий спосіб життя. Дослідження показали, що лише 10 годин прогулянок на тиждень знижують ризик раку грудей майже на 20%.

9. Куріння. Споживання тютюнових виробів і пасивне куріння підвищують ризик розвитку раку грудей.

10. Щільні тканини молочних залоз. Пухлини можуть бути частково приховані щільною тканиною молочної залози, що може призвести до пізньої діагностики передракових захворювань та онкопатології.

11. Окремі види доброякісних пухлин грудей підвищують ризик раку молочної залози. Жінкам, у яких виявлені такі новоутворення, треба ретельно контролювати стан самих молочних залоз і регулярно проходити онкопрофогляд.

12. Особливості менструального періоду. Якщо менструації у жінок почалися дуже рано (до 12 років), а менопауза почалася дуже пізно (після 55 років), ризик розвитку раку грудей підвищений. Це пов'язано з більш тривалим впливом гормонів естрогену і прогестерону на тканини молочної залози.

13. Бездітність або пізні пологи. У бездітних жінок і тих, хто народив дітей після 30 років, ризик розвитку раку грудей вище. Наявність багатьох вагітностей і вагітності до 30 років знижують ризик раку молочної залози.

14. Відмова від грудного вигодовування. Годування грудьми знижує вірогідність раку молочної залози. За даними Єльського медичного університету в США, у жінок, що годували дитину грудьми більше 13 місяців або тих, що природьо вигодували більше трьох дітей, ризик розвитку раку молочної залози в два рази нижчий, ніж у жінок, які ніколи не годували грудьми.

15. Вміння справлятися зі стресами. Для профілактики патології молочної залози є важливим вміння справлятися зі стресами. Щоб залишатися здоровою, жінка має бути спокійною, наче озеро. Потрібно завжди пам'ятати – змінюйте те, що можна змінити, і приймайте як долю те, що поки змінити неможливо. Уникайте неприємних людей, більше спілкуйтеся з приємними людьми, живіть сьогоднішнім днем і отримуйте від цього задоволення.

Як виявити патологію молочної залози вчасно та на ранніх стадіях?

Рак на ранніх етапах протікає безсимптомно або проявляє себе слабо, тому жінкам рекомендовано щомісяця проводити самообстеження молочних залоз. Кожній жінці також необхідно проходити щорічне обстеження у лікаря, а також УЗД молочних залоз (для жінок віком до 40 років) та рентгенівську мамографію (старше 40 років).

Це обстеження безболісно і не забере багато часу. Питання про частоту обстеження вирішується індивідуально в залежності від скарг та об’єктивних даних, отриманих лікарем при проведенні огляду.

При виявленні раку молочної залози на ранніх стадіях, у більш ніж 80% випадків можливо повне одужання.

Коли потрібно негайно звернутися до лікаря?

1. Якщо під час самообстеження жінка знайшла у себе ущільнення або будь-які інші зміни в молочній залозі.

2. Якщо жінка помітила виділення з соска.

3. Якщо відчуває біль в грудях під час місячних.

Найважливіше

Регулярне обстеження у лікаря дозволить вчасно виявити пухлину і повністю її вилікувати. «Важку хворобу легко виявити, але важко вилікувати, а легку хвороба важко виявити, але легко вилікувати», – говорив Гіппократ. Тому якщо хвороба виявлена на ранній стадії, це дає можливість провести органозберігаючі операції, уникнути хіміотерапії і променевої терапії, провести корекцію гормональних показників, усунути фактори ризику. А жінці дає шанс на повноцінне, довге і здорове життя.

Пам’ятайте, рак не є неминучістю. Дотримання здорового способу життя та виконання елементарних профілактичних заходів в десятки разів знижують ризик захворювання. І найголовніше, намагайтеся жити без негативних емоцій і любити те, що ви робите, і тих, хто поруч з вами.

                                                                                                                           Заступник головного лікаря

Томашпільського селищного ЦПМСД

                                                                                                            А.В.Білецька


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь