До дня визволення Томашпільщини: події другої світової війни в цифрах і фактах

Дата: 16.03.2021 08:32

Напад нацистської Німеччини 22 червня 1941 року на Радянський Союз перервав мирну працю радянських людей. Оборонні бої червоної армії не змогли зупинити швидке просування ворожих військ на схід України. Уже в другій половині липня 1941 року війна впритул підійшла до меж району. 20 липня німецько – румунські війська захопили Томашпіль, а 22 – Вапнярку. Район увійшов до складу так званої Трансністрії під протекторатом союзниці Німеччини – Румунії. Режим окупації тривав 2 роки 8 місяців. Він приніс жителям району жорстокі тортури, насильство і знущання над тисячами  мирних громадян, пограбування народногосподарських об’єктів і особистого майна. На захопленій території було створено три гетто для примусового утримання єврейського населення, табір для військовополонених біля смт. Вапнярки, в яких було замордовано тисячі невільників. Почалися масові розстріли мирних радянських громадян.

Так 25 липня 1941 року в с. Комаргород окупанти розстріляли 8 громадян, 28 липня в с. Пеньківка – 13 осіб єврейської національності, серед яких були і діти, 4 серпня в Томашполі – більше 100 мирних жителів. Всіх  євреїв Вапнярки депортовано до табору смерті в с. Печера.

В Томашполі (центр району) були розміщені румунська адміністрація на чолі з претором, комендатура, містечковий староста, а в селах району діяли примарії – сільські управи, ліквідовано всі колгоспи, створено сільськогосподарські общини. В березні 1942 року запроваджено обов’язкову трудову повинність. Особи віком від 16 до 40 років використовувалися на різних роботах.
  Встановивши владу, румунські загарбники грабували все підряд: промислові підприємства, сільськогосподарські общини, забирали всю вироблену продукцію, обкладали непосильними податками, штрафами, застосовували масові побої за найменшу провину.
 Для боротьби з окупантами було створено 2 підпільні групи з центром у Вапнярці (керівник Редько П.С.) та Рожнятівці (керівник Воронюк П.М.). Підпільники розповсюджували листівки зі зверненнями радянського інформаційного бюро (Радінформбюро), закликали до боротьби з загарбниками, здійснювати диверсії, перешкоджати вивезенню награбованого майна. В березні 1944 року по території району проходили рейдом загони партизанської бригади ім. Леніна, яким підпільники допомагали зброєю, продовольством, медикаментами, взуттям, одягом.
  Під час окупації району завдано величезних збитків: вивезено 208 тракторів, 40 комбайнів, 86 тракторних сівалок, 140 кінних і 150 тракторних плугів. Окупанти зруйнували тваринницькі ферми, вивезли 7029 корів, 7277 голів ВРХ, 7684 голів свиней. Було пошкоджено школи, не працювали медичні установи. Район зазнав величезних людських втрат: загинуло понад 5700 жителів.
  16 березня 1944 року об 11годині розпочалося визволення районного центру 21 стрілецьким полком під командуванням Героя Радянського Союзу полковника М.Я. Кузьмінова. Наступ був настільки стрімким, що ворог не встиг підірвати важливі об’єкти. Першим до селища на східну околицю Томашполя увірвався танк Т-34, командиром якого був лейтенант О.Г.Повшедний, що пішов на фронт з містечка у 1941 році.
17 березня 1944р. вдосвіта поблизу с. Рожнятівка народні месники Вінницько - Сумського партизанського з’єднання зустрілися з частинами червоної армії – воїнами 305-го полку 202 стрілецької дивізії і пішли далі на селище Чернівці. Так закінчилася 32-охмісячна окупація району.
З того часу минуло 77 років, але в нашій памяті навічно залишаться імена воїнів, які загинули або померли від ран, отриманих при визволенні Томашпільщини і похоронені в братській могилі на Меморіалі слави в центрі селища. Це Альянов І.І.(1925 р.н.), Тихонов І.І.(1924 р.н.), Куликов М.Є.( 1925 р.н.), Туніцин О.І.(1994 р.н.), Князєв А.З.( 1925 р.н.), Коклаєв М.О. (1906 р.н.), Кульжев І.І. (1914 р.н.), Камешь І.С. (1921 р.н.), Рассошних Г.Я.(1905 р.н.), Плюхін О.М.(1924 р.н.), Поздняков С.Я.(1913 р.н.), Улов О.К.(1922 р.н.), Лебечин О.Ф.(1922 р.н.), Інков Г.М. (1924 р.н.), Ширяйкін П.К. (1907 р.н.), Амосов С.С.( 1910 р.н.), Самоваров І.І.(1921 р.н.), Ледяєв С.С. (1923 р.н.), Тверських Г.І. (1924 р.н.), Маричев М.І.(1911 р.н.), Мещеряков І.Т. (1923 р.н.),  Тельнов А.П. (1906 р.н.), призвані райвійськкоматами Бойко О.Ф., Васильєв О.М., Болдирєв П.Ф., Гришин В.М., Жуков М.Я., Кобзар Г.М., Петрушин М.О., Сєдов І.О., Стоян(ов) Т.Х. (1908 р.н.),   Чернушкін Ф.В., Янченко Я.В. Цей список складений 14 квітня 1944 року по 066-ій мотострілецькій бригаді підполковником Аврамчуком, зберігається в Подольському військовому архіві (РФ).
   Вічна слава і вічна пам'ять героям-визволителям!
                                      Іван Бабій, краєзнавець                                 смт. Томашпіль