Ми – це Україна

Дата: 21.01.2022 13:53

Під таким гаслом відзначаємо цьогоріч День Соборності України. Завтра, 22 січня, в Україні величне свято - День Соборності України. Це свято відзначаємо щороку в день проголошення Акту возз'єднання Української Народної Республіки й Західно-Української Народної Республіки, що відбулося в 1919 році. Офіційно в Україні День Соборності відзначається з 1999 року.

Нелегким був шлях українського народу до цієї події. У тяжкій і тривалій боротьбі за національне визволення, за утвердження власної державності наш народ не раз переживав як гіркі, так і радісні події. Одна з таких сторінок нашого минулого - боротьба українського народу за соборність своїх земель. Так вже розпорядилась історія, що упродовж століть наш народ та землі України були розрізнені, належали до інших держав: Російської імперії, Польщі, Австро-Угорщини. Тож споконвічною мрією українців було об'єднання розрізнених частин України в межах однієї держави Саме цій важливій історичній події були присвячені урочистості, що відбулися в Томашполі в актовій залі селищної адміністрації 21 січня 2022 р. Звертаючись до присутніх у залі учасників урочистого зібрання, секретар селищної ради Оксана Потуторовська сказала: - Акт воззєднання східної й західної частин України назавжди знищив штучно збудований фізичний і духовний кордон між двома гілками українського народу. З того часу вже стали марними спроби наново поставити той штучний кордон. І в цьому велика заслуга творців Акту Соборності 22 січня 1919 року. Таким чином, вперше за шістсот років був зроблений серйозний крок до об'єднання більшості етнічних українських земель в єдину державу. На жаль, у тогочасних складних внутрішньо- та зовнішньополітичних умовах так і не вдалося завершити об'єднання порізнених частин України.Тоді, в 1919-му, Україна не змогла відстояти свою незалежність. Однак, незважаючи на невдале завершення об'єднання двох республік, значення Акта надзвичайно важливе, оскільки він наочно показав неспроможність будь –кого роз'єднати український народ, протиставити українців один одному, змусити їх служити чужим для них інтересам. Він став етапом становлення і розвитку української державності. Об'єднавча акція 1919 року залишила глибинний слід в історичній пам'яті українців. Справжню єдність народу у боротьбі за незалежність продемонструвала світові Україна 21 січня 1990 року. Так, знаменним етапом піднесення духу свободи став "живий ланцюг" між Києвом і Львовом, коли 21 січня 1990 року тисячі українців взялися за руки на згадку про проголошення Акту Злуки. Ця акція прискорила розпад СРСР і здобуття національної незалежності, бо переконливо засвідчила духовну єдність східних і західних регіонів України. Утворення незалежної Української держави в 1991 році знаменувало початок якісно нового етапу в утвердженні суверенітету і соборності українських земель. Винятково важливим політико-правовим чинником на цьому шляху стали результати загальноукраїнського референдуму 1 грудня 1991 року, в ході якого за підтвердження Акта проголошення незалежності України висловилося 90,92 % виборців. День Соборності України почали відзначати на державному рівні з 1999 року, коли був підписаний відповідний Указ Президента України. Згідно з цим документом 22 січня - день, коли був проголошений в 1919 році Акт Злуки, встановлено Днем Соборності України. Ніби звертаючись до нас, один з творців Акту Злуки, державний секретар ЗУНР Лонгин Цегельський говорив про день 22 січня: "Це така дата, що її виучувати будуть напам'ять українські діти грядущих поколінь побіч таких дат, як дата Хрещення Русі, як битва над Калкою, як битва під Полтавою або зруйнування Січі". Його слова стали справді пророчими. І сьогодні, коли одна з тих імперій, до складу якої входили українські землі, намагається взяти реванш, маємо розуміти: головна наша сила – у єдності. Разом ми змогли дати відсіч агресії. Спільними зусиллями відбудували армію. Найяскравішим вираженням вміння українців діяти разом та допомагати одне одному став потужний волонтерський рух, який об’єднав абсолютно різних людей із різних частин країни. Адже саме в єдності дій та соборності душ ми можемо досягти величної мети – сильної й високорозвиненої, духовно багатої, вільної й демократичної, європейської України. Кожного дня та кожної хвилини ми доводимо всьому світу: українці – єдині, наші мрії та прагнення спільні, Україна – Соборна. Від імені селищного голови Валерія Немировського, депутатів та членів виконкому селищної ради вона привітала присутніх та всіх жителів Томашпільської територіальної громади з Днем Соборності України і побажала берегти соборність нашої держави, цілісність нашої землі та єдність наших прагнень на шляху до розбудови квітучої і заможної України, а ще міцного здоров’я, щастя, добра і любові, наснаги, злагоди, натхнення, успіхів у праці та нових здобутків і глибокої віри у гідне майбутнє рідного краю та України! В єдності – наша сила! Учасники зборів хвилиною мовчання вшанували пам'ять усіх борців за волю, незалежність, соборність України: і тих, хто вклав усі сили в здійснення об’єднавчого Акта злуки 1919 року, і героїв Української повстанської армії, і січових стрільців, героїв Крут та Небесної сотні, загиблих героїв – захисників –АТОвців, які віддали своє життя за свободу, гідне майбутнє рідної землі. Прозвучали на святі патріотичні пісні у виконанні працівників культури Людмили Базюк, Лариси Лімчук та новоствореного колективу «Барви Томашпілля» (керівник Віктор Мельник) Після завершення урочистої частини відбулося покладання квітів до пам’ятного знака борцям за свободу і незалежність України на центральный площі селища.